Svoog-sinu ettekanded veebis

Tööleht
Svoog  on veebisait, kus saab kuulata-vaadata ettekandeid. Svoogi kasutajad kuulavad esineja juttu ja näevad ettekande käigus vahetuvaid slaide – nagu päris seminaril.

Esineja jaoks on Svoog ettekande salvesti. Selleks, et ettekannet salvestada, pole vaja muud, kui minna Svoogi veebilehele, laadida sinna üles slaidid, ühendada mikrofon arvutiga ja hakata rääkima. Mingit lisaprogrammi pole vaja paigaldada.

Eesti e-Ülikooli ja e-Kutsekooli jaoks mõeldud Svoog asub aadressil http://e-uni.svoog.com,  kus ettekandeid saavad vaadata vaid sisseloginud kasutajad. Allpool olev kasutusjuhend käibki just selle veebilehe kohta.

Svoogi avalik, kõigile vabalt kasutatav variant asub aadressil http://www.svoog.com.

Kasutajaks saamine

Svoogis saavad ettekandeid pidada ja vaadata registreeritud kasutajad. Lisaks saavad registreeritud kasutajad ka teiste esinejate ettekandeid kommenteerida.
Kasutajaid registreerib administraator.
Sinu kasutajanimeks on sinu e-posti aadress. Pärast registreerimist tekitatakse sinule juhuslik salasõna.
Kui sa tead, et administraator on sinu registreerinud, siis esimene samm on lasta endale saata salasõna e-postiga:
1.    Mine veebilehele http://e-uni.svoog.com.
2.    Registreeri ennast keskkonna Svoog kasutajaks, milleks saada e-kiri aadressile karin@eitsa.ee, kus on kirjas teie ees- ja perekonnanimi ning e-posti aadress.
3.    Kikka käsul Logi sisse, mille järel kuvatakse sisselogimise vorm.
4.    Klikka käsul Saada mulle minu salasõna, mille järel kuvatakse salasõna saatmise vorm.
5.    Sisesta oma e-posti aadress ja vajuta salasõna saatmise nupule.

E-kirjaga saabunud salasõna abil saad sa Svoogi sisse logida. Sul on alati võimalus salasõna välja vahetada klikates käsul Isiklike andmete muutmine.

Kui ei taha iga kord Svoogi kasutades sisse logida, siis vali sisselogimise vormil suvand Jäta minu sisselogimine meelde selles arvutis. Kui sa ei kasuta päris enda arvutit, siis logi kindlasti välja, kui oled töö lõpetanud, sest muidu teised pääsevad Svoogi nagu oleksid nad sina.

Uue ettekande loomine

Et ettekannet Svoogis salvestada, peab kõigepealt sisestama ettekande kohta mõningad andmed. Selleks klikka käsul Lisa uus ettekanne:
Täida ära avanev vorm, kus vajalik on vaid ettekande nimi:

Mõni sõna vormi väljade selgituseks:

Juurdepääs. Vaikimisi on uuele ettekandele juurdepääs lubatud vaid esinejal endal. Mõte on selles, et esineja avab ettekande teistele vaatamiseks alles siis, kui ta on ettekandega rahul. Valik Kõik inimesed saavad vaadata tähendab seda, et sinu ettekande vaatamiseks pole vaja sisse logida. Lisaks on sinu ettekanne vaadatav ka avalikul veebilehel www.svoog.com.  Valik Ainult nimekirjas olevad kasutajad saavad vaadata lubab ainult administraatori poolt registreeritud kasutajaid sinu ettekannet vaatama.

Sinu taustainfo selle ettekande puhul. Ettekande kuulajatele on meeldiv, kui nad loevad esineja kohta ka midagi muud, kui vaid nime, midagi, mis väljendab esineja suhet ettekande teemasse.

Keel. Mis keeles esineja räägib antud ettekandes.

Pärast ettekande andmete salvestamist avaneb esineja kasutajaliides (vt. p.4), kus on leheküljed erinevate toimingute jaoks. Lehekülg Laadi üles slaidid on aktiivne s.t. sulle pakutakse võimalust laadida üles ettekande slaidid.

Slaidide üles laadmine

Selleks, et Svoogis ettekannet pidada, peavad olema üles laaditud ettekande slaidid. Kui sul on kavas pidada kõnet ilma slaidideta, siis palun valmista ette vaid üksainus slaid, näiteks ettekande pealkirjaga ja esineja nimega.

Ettekande slaidid võivad olla Microsoft Powerpoint, OpenOffice Impress või PDF vormingus.

Slaidide üleslaadimiseks on esineja kasutajaliideses lehekülg Laadi üles slaidid:

Slaidide üleslaadmiseks varu piisavalt kannatust. Kui slaidide fail on suur, siis võtab nende üles laadimine ja teisendamine minuteid. Kindlasti ära hakka veebilehitsejat värskendama, sest serveris käib teisendamine edasi.

Pärast slaidide üles laadimist kuvatakse esineja kasutajaliidese lehekülg Lehitse slaide, kus sa võid üle vaadata oma slaidid. Kui sa leiad, et slaide oleks vaja muuta, siis saad alati uued slaidid üles laadida leheküljel Laadi üles slaidid.

Ettekande pidamine

Kui ettekande slaidid on üles laaditud, siis on aeg asuda ettekande pidamisele. Ettekande pidamine tähendab seda, et sa räägid mikrofoni ja vahetad jutu ajal slaide – täpselt samamoodi, kui esined seminaril kuulajate ees – ja sinu jutt ning slaidide vahetused salvestatakse Svoogi serveris. Ühenda mikrofon arvutiga. Kui soovid salvestada ka videopilti, siis ühenda arvutiga ka veebikaamera. Ettekande pidamiseks on esineja kasutajaliideses (vt. p.4) lehekülg Ettekande pidamine. Kohe, kui sa valid ettekande pidamise lehekülje, kuvatakse aken, kus küsitakse sinult luba, et Svoog võiks kasutada sinu arvuti mikrofoni ja kaamerat. Lubamiseks vajuta nupule nimega Allow:

Enne ettekande pidamist pead sa veenduma, et mikrofon töötab ja et ta oleks õigele tundlikkusele häälestatud. Liiga väikesele tundlikkusele häälestatud või üldse välja lülitatud mikrofoniga ei saa juttu salvestada. Liiga tundlik mikrofon tekitab ebameel- divaid moonutusi. Mikrofoni tundlikkuse muutmiseks klikka käsule Seadista mikrofon. Avaneb mikrofoni seadistamise aken:

Mikrofoni seadistamise aknas nihuta liugurit ja räägi samal ajal mikrofoni. Liugurist vasakul oleval skaalal näidatakse helitugevust. Nihuta liugurit nii, et skaala ei läheks punasesse.  Kui see tehtud, vajuta nupule Close. Oled valmis ettekande pidamiseks. Kindlasti märkad kasutajaliidese keskel nuppu Alusta ettekannet. Sellele klikates testib tarkvara umbes viie sekundi jooksul andmeside ühenduse kiirust ja kui see on piisav, siis ettekande salvestamine algab. Salvestamise algamisest annab märku kasutajaliidese alla vasakusse serva ilmuv paneel, kus on teade Ettekanne käib ja mitmed ettekande pidajale vajalikud asjad: ettekannde lõpetamise nupp, ettekande kestust näitav kell ja skaala, mis näitab, kuipalju lubatud ajast oled kulutanud. See on ka hetk, mil võid hakata mikrofoni rääkima:

Rääkides saad sa slaide vahetada mitmel viisil:

  • klikates hiirega slaidile;
  • slaidi allservas olevate noolte abil;
  • klaviatuuri nooleklahvide abi.

Kõik slaidivahetused salvestatakse serveris. Kui sa soovid näidata ettekande salvestamise ajal slaide suurelt – selleks, et kuvada neid seinale – siis vajuta nupule Slaidid täisekraanil.  Ettekande lõpetamiseks vajuta nupule Lõpeta ettekanne.

Salvestatud ettekande testimine ja muutmine

Kohe pärast ettekande pidamist saad sa ettekannet vaadata ja kuulata. Selleks vali esineja kasutajaliideses (vt. p.4) lehekülg Salvestuse taasesitus. Kui sa ei jää ettekandega rahule, siis saad alati ettekannet muuta järgmiselt: laadida üles uuendatud slaidid  (vaata p.4. Slaidide üleslaadimine), kõne ja video uuesti salvestada (vaata p.5. Ettekande pidamine).

Ettekande avalikuks tegemine

Kui oled ettekandega rahul, siis saad teha ettekande teistele kasutajatele vaadatavaks, kuulatavaks. Selleks tuleb muuta ettekande andmeid, kasutades sama vormi, mida uue ettekande loomisel. Eeldame, et oled ettekande leheküljel s.t. näha on ettekande pidaja kasutajaliides. Keri veebilehte allapoole, kuni näha on alajaotusÜldinfo.  Alajaotuses Üldinfo olevale nupule Muuda klikates kuvad ettekande andmete muutmise vormi. Vali seadistuse Juurdepääs väärtuseks kas Kõik inimesed saavad vaadata või Ainult nimekirjas olevad kasutajad saavad vaadata (vt. p.3) ja salvesta muudatused:

Nüüd on antud ettekanne teistele kasutajatele kättesaadav. Analoogiliselt saad sa ka ettekande muuta teistele kasutajatele kättesaamatuks, näiteks siis, kui otsustad ettekannet muuta.

Täiendavate materjalide lisamine ettekandele

Ettekande pidajad jaotavad vahel kuulajatele lisamaterjale. Svoogis saad lisada ettekandele täiendavat teksti ja faile. Täiendavas tekstis võivad olla näiteks viited olulistele veebilehtedele või muu info. Lisafailid on mõeldud ettekande kuulajatele alla laadimiseks. Lisamaterjalide jaoks keri ettekande veebilehte allapoole kuni näed alajaotusi 

Täiendav tekst ja Lisafailid.

Palun mitte segi ajada lisafailide üleslaadimist ja ettekande slaidide üleslaadimist!

Täiendava teksti kirjutamine toimub sealsamas veebilehel. Klikka nupule Muuda teksti.

Tags:

Autorist