Idee- ja mõistekaartide loomine: VUE, Flowchart ja Text2Mindmap

Tööleht
Idee- ja mõistekaartide tegemiseks on olemas hulk erinevaid programme, mida võiks jagada järgmiselt: a) arvutisse installeeritavad ja b) veebipõhised.

VUE (Visual Understanding Enviroment)

VUE on arvutisse installeeritav avatud lähtekoodiga programm, mis võimaldab luua erinevaid mõistekaarte ja esitlusi. Programm töötab Windows’i (XP, Vista), Mac’i ja Linux’i operatsioonisüsteemiga. Programmi eestikeelne kirjeldus: http://sites.google.com/site/vuemindmap/.

Programmi laadimine arvutisse

Programmi allalaadimiseks minge aadressile http://vue.tufts.edu/download/index.cfm, valige installeerimiseks sobiv fail sõltuvalt arvuti operatsioonisüsteemist, salvestage fail arvutisse, pakkige lahti ning käivitage VUE.exe fail. Installeerige programm arvutisse.

Programmi avamine ja rakendusaken

Avage programm (Windows’i operatsioonisüsteemis Start – All Programs – VUE – VUE(.exe)). Avaneb programmi aken, mis koosneb menüüribastnupuribast,vormindamispaletist ja tööaknast.

Nupuribal asuvate nuppudega saab valida objekte (1), luua märksõnakaste (2) ja seoseid (3). Kiiremaks kaardiloomiseks on hea kasutada kiirloomisnuppu (4). Kaardile on võimalik lisada ka lihtsalt teksti (5). Kaarti saab suurendada (6) ja liigutada (7). Viimased kaks nuppu avavad radade akna (8) ja slaidivaate (9).

Kaardi loomine ja salvestamine

Kaardi loomiseks klõpsake märksõnakasti nupul ja valige siis vormindamisepaletilt sobiva kujuga märksõnakast (shape). Tööaknas lohistage hiirega soovitud kohas soovitud suurusega märksõnakast. Soovi korral saate vormindamispaleti abil muuta kasti värvi ja joont. Sisu lisamiseks klõpsake märksõnakasti keskel (New Node) ja sisestage oma tekst. Märksõnakasti on võimalik lisada ka erinevaid faile ja linke kasutades Content menüüd. Kaardi jätkamiseks võite joonistada soovitud arvu märksõnakaste ja need siis seostega ühendada. On võimalik kasutada ka kiirloomise nuppu. Selleks klõpsake märksõnakastil, mille alla soovite järgmist märksõnasti luua ja lohistage hiirega soovitud suunas uus märksõnakast.

Valmis ideekaarti võite kujundada ka kogu kaarti või osa sellest saate soovi korral kujundada klõpsates valikutööriistal (nool nupuribal). Lohistage hiirega üle kaardi ning kasutage seejärel vormindamispaleti valikuid.

Kaarti on võimalik salvestada VUE, VPK, HTML, JPEG, PNG, SVG, RDF ja IML failitüüpi. Salvestamiseks valige File-SaveAs.

Flowchart

Flowchart on tasuta veebipõhine programm, mis võimaldab luua idee- ja mõistekaarte. Programm töötab erinevate brauseritega (Mozilla, Internet Explorer, Opera, Safari), võimaldab üles laadida pilte, teha koostööd ja konverteerida valmis töid PDF või PNG formaati.

Registreerumine

Konto loomiseks minge aadressile http://flowchart.com/ ja klõpsake nupul Sign Up. Sisestage oma meiliaadress ja klõpsake nupul Request invitation. Kutse postkasti ei saabu kohe. See võtab mõne tunni aega. Saabunud kirjas on link, mis võimaldab registreeruda. Sisestada tuleb kasutajanimi, meiliaadress ja salasõna kaks korda. Järgnevad sisselogimised keskkonda toimuvad klõpsates Members login.

Programmi avamine ja rakendusaken

Peale registreerumist ja sisselogimist on võimalik luua uus kaart (New chart) või avada toimetamiseks mõni olemasolev. Uue kaardi loomisel võite valida tühja kaardi (Blank chart) või kasutada mõnda loodud malli. Programmi rakendusaken koosneb tööaknastnupuribast ja erinevatest lisaakendest, mida saab vajadusel sulgeda.

Kõige rohkem läheb tööks vaja nupuriba. Nupuriba alguses on tavapärased käsud: uus kaart (1), salvesta (2), ava (3), lehekülje häälestus (4), printimise eelvaade (5), ennista (6) ja võta tagasi (7). Edasi järgnevad juba spetsiifilisemad nupud: võrgustiku loomine (8), atribuutide ja ajaloo aken (9), eelvaate aken(10), koodide lisamine (11), kaardi suuruse määramine (13), valik (14) ja liigutamine (15). Kaardi loomiseks võib kasutada järgmisi nuppe: objekti tundja (12), mis võimaldab vaba käega joonistada kujundeid ja programm tunneb seejärel ära geomeetrilise kujundi, tekst (16), kujundid (17) ja seosed (18). Juba loodud kujundeid saab tuua ette ja viia taha (19). Jagamisenupp (20) võimaldab kaarti jagada lühiajaliselt, pikaajaliselt või vistutada (embed). Viimased kaks (21) on salvestusnupud.

Vasakpoolsest menüüst saab anda tagasisidet (Give Feedback), lisada pilte – nii olemasolevaid clipart pilte kui ka enda üleslaetud pilte.

Kaardi loomine ja salvestamine

Kaardi loomiseks võib kasutada objekti tundja (12) tööriista või erinevaid geomeetrilisi kujundeid. Valige tööriist ja lohistage hiirega tööaknasse. Kuna tegemist on veebipõhise programmiga, võtab kujundi ilmumine mõne hetke aega. Atribuutide aknast on võimalik muuta kujundi värvi, piirjoont, teksti, nime jne. Teksti saate lisada atribuutide aknas (text) või tehes kujundil topeltklõps. Avaneb tekstikast, kuhu saate sisestada märksõnu. Teksti lisamiseks klõpsake Set.

Lõpuks ühendage loodud kujundid seostega ning lisage soovi korral pilte. Kaarti on võimalik salvestada veebikeskkonda kaardi või mallina või arvutisse PDF või PNGformaadis.

Text2Mindmap

Mõnikord on vaja väga kiiresti luua ideekaarti ja selleks võib kasutada veebipõhist programmi Text2Mindmap. Programm on väga lihtne ja registreerimist ei vaja. Kaardi loomiseks minge aadressile http://www.text2mindmap.com/. Vasakul pool asuvasse aknasse sisestage mõisted. Keskne mõiste on kõige esimene. Järgnevad mõisted liigutage TAB klahviga paremale. Kui kõik on sisestatud klõpsake nupule Convert to Mind Map. Tööalale ilmub ideekaart. Paremal pool on tööriistade aken, millega saate muuta kirja värvi ja suurust, märksõnakastide ja seoste värvi. Kui tahate märksõnakaste eraldi liigutada vajutage Controls menüü alt Freeze map.

Kaardi salvestamiseks klõpsake nupul Save map. Kaart salvestub JPEG formaadis. Ideekaardi salvestamine ei pruugi alati õnnestuda. Et kogu tööd mitte kaotada, võite sellisel juhul kasutada Print Screen’i klahvi (nupp klaviatuuril).

Tags:

Autorist