Videokoolitusele Comeniuse või Grundtvigi programmi abil!

Sündmuste kalender

Tänu Euroopa Liidu erinevatele programmidele on haridustehnoloogidel hea võimalus peale Eestis toimuvate koolituste end täiendada ka välismaal. Osalesin veebruaris kuuepäevasel koolitusel “Using Video to Support Lifelong Learning” Belgias, mida korraldas ATIT (Audiovisual Technologies, Informatics & Telecommunications). Koolitusel osalemist toetas Euroopa täiskasvanuhariduste programm Grundtvig.

Kursuse muljed on suurepärased: nutikalt koostatud koolituskava, mis ei jäta mingit võimalust jääda loorberitele puhkama; inspireeriv ja kogenud õppejõud Mathy Vanbuel, kes jagab meelsasti oma pikas videotöös saadud kogemusi ja nippe; tähelepanelikud ja hoolivad koolituse korraldajad. Ja muidugi hea huumorisoonega kõik kursusest osavõtnud, kelle peale mõtlen siiani.

Mõni sõna koolitusest lähemalt. Grupi suurus oli 12. Osalejaid oli kokku üheksast riigist, õppimise keeleks inglise keel. Seltskonnas andsid tooni särtsakad ja kiirelt rääkivad iiri naised. Koolituse esimesel päeval jagati osalejad kolme rühma, milles töötasime kuni koolituse lõpuni. Töörühmad moodustati võrdsete oskuste ja kogemuste põhimõttel. Selline lähenemine töötas väga hästi. Igas rühmas oli nii kogenud videoinimesi (üks osaleja oli näiteks töötanud televisioonis) kui ka neid, kes olid hiljuti maha saanud oma esimese videoga, kuid kes osutusid rühmas suurepärasteks näitlejateks ja ideede generaatoriteks. Mina sattusin ühte rühma koos väga hea animatsioonide looja Yannick Mahéga Prantsusmaalt, kelle “Evolution of life” oli võidutööks MEDEA korraldatud rahvusvahelisel parimate õppeotstarbeliste videote konkursil (kategooria European Collaboration Award 2010).

Tunnistust sellelt koolituselt niisama kätte ei pisteta. Igal rühmal pidi kursuse lõpuks valmima kolmeminutiline õppefilm. Videoid esitleti avalikult ning viimasel koolituspäeval valiti neist parim. Kogu koolitus oli üles ehitatud selliselt, et teooriale järgnes kohe praktika. Pärast loengut, mis tutvustas erinevaid stsenaariumi kirjutamise võimalusi, järgnes kohe rühmaga stsenaariumi kirjutamine. Koolituskava oli tihe, see algas hommikul ja lõppes õhtul viie paiku. Ja mis seal salata, istusime nii mõnelgi õhtul kauem koos, püüdes oma töödega järje peale saada. Koolituse sisse mahtusid ekskursioonid Belgia filmiarhiivi ja muuseumi ning audiovisuaalse meedia keskusesse Katholieke Universiteitis.

Mida ma koolituselt sain?

Tihe rühmatöö annab suurepärase võimaluse heade sõprussuhete tekkimiseks ja keele praktiseerimiseks. Huvitav oli kogeda erinevatest kultuuritaustadest tulenevaid tõlgendusi, hoiakuid – selle üle viskasime pidevalt nalja. Kursus aitas mul täita mõnegi lünga senistes teadmistes ja oskustes. Näiteks kuidas lihvida ja lahti kirjutada filmi algset ideed, mille põhjal on hiljem stsenaariumi kirjutamisel lihtsam teha otsuseid. Õppida nägema valgust, seda kasutama ja püüdma on oskused, mida ainult praktilise koolituse käigus saab õppida. Koolitus andis kinnitust, et meeskonnatöö on video tegemiseks ideaalne vorm: ideid tekib rohkem ja ka tehniliselt on lihtsam (keegi vastutab kaamerapildi, keegi audio, keegi kunstilise juhendamise eest). Ära kuluvad ka negatiivsed kogemused: mingil hetkel on õigem otsuste tegemisel jätta kõrvale viisakas demokraatia; mida teha siis, kui kõik on väsinud ja tüdinenud jne.

Rühma A liikmed valmistumas järgmiseks võtteks

Sellel kursusel osalenud jäid küll kõik koolitusega rahule. Ainus asi, mille üle kurdeti, oli vaba aja puudumine. Kuid varahommikused jalutuskäigud äärmiselt kaunis Leuveni vanalinnas aitasid mul seda korvata. Samuti leidsin viimasel päeval enne äralendu aega linnaga tutvumiseks.

Kui nüüd kellelgi tekkis huvi sama koolituse vastu, siis järgmised kursused algavad 4. juulil ja 24. oktoobril. Et videotöötlust tehakse kursusel enamasti programmi Adobe Premiere abil, siis on mõttekas enne koolitust selle programmi võimalustega omal käel tutvuda. Nii sujub videotöötlus kohapeal kiiremini ning jõuab rohkem uusi nippe õppida. Kuid ATIT ei korralda sugugi ainult videoteemalisi kursuseid. Juuni algul saavad kõik huvilised osaleda animatsiooni töötoas EdTech konverentsi raames Iirimaal. Koolituste nimekiri Grundtvigi ja Comenius kursuste andmebaasis, millel võimalik osaleda, on pikk. Rohkem infot leiate Archimedese kodulehelt.

Rühma A liikmed valmistumas järgmiseks võtteks

Tags:

Autorist