Maailma uudised

Uudised

Veebilehitseja kui töövahend

Oleme harjunud sellega, et veebilehitseja, olgu ta logo mis värvi või looma kujuline tahes, on oluline vahend info hankimiseks veebiavarustest. Vähem teatakse aga erinevaid laiendusi, mida oma veebilehitsejale külge saab panna. Hea paralleel veebilehitsejate lisade selgitamiseks oleks näiteks Apple App Store või Android Market, mis võimaldab oma nutitelefonile tõmmata lisasid ehk app’e, mis siis erinevaid eesmärke täites peaks nutikasutaja elu lihtsamaks, lõbusamaks või huvitamaks tegema.

Veebilehitsejate lisad ja laiendused toimivad enam-vähem samal põhimõttel – lisaväärtus veebilehitseja kasutamisele. Alustuseks võib muidugi tuua näite mängude maailmast. Laialt levinud “sigavihaste” lindude mängu Angry Birds on võimalik mängida ka oma veebilehitsejas.

Lisade kasutamine on võimalik mitmetes veebilehitsejates, kuid täna tahaks pikemalt peatuda Chrome’i-nimelisel, mille loojaks on Google ja mille suur eelis teiste ees on väga põhjalik Chrome Webstore ehk n-ö riiul sobivate laienduste otsimiseks. Lisad on enamasti veebilehed või teenused, mille jaoks lisatakse viide Chrome’i avalehele – nii on see teenus kiiremini leitav.

Kui lisade alla võib paigutada näiteks mõne mängu, veebilehe või teenuse, millele Chrome’i veebipood viitab (Näiteks: Little Alchemy; Cacoo Diagramming ja kas või Angry Birds), siis lisaks on olemas valik laiendusi (extensions), millel soovikski veidi pikemalt peatuda. Laiendus on selline programmijupp, mis muudab veebilehitsejat nii, et annab sellele uued võimalused või siis vastupidi piirab mõnda. Näiteks on väga levinud ADblocki-nimeline laiendus, mis tunneb veebis surfates ära reklaambännerid ja peidab need. Laienduse paigaldamine toimub nagu tavapärane programmide installeerimine, kuid Chrome saab kogu tööga ise hakkama. Ilmselt ilmub kuhugi menüüribale juurde mõni nupp, mis annab kasutajale uue laheda viisi oma veebilehitsejat kasutada. Sellised laiendused muutuvad aina olulisemaks seal, kus veeb on kujunemas üheks tähtsaks töökeskkonnaks.

Järgnevalt peatun lühidalt mõnel laiendusel, mida võiks e-õppe juures vaja minna.

 1. OpenAttribute on laiendus, mis teeb väga mugavaks ja kiireks töötamise juhul, kui on vaja viidata välistele materjalidele, mis on kaitstud Creative Commonsi litsentsiga. Pärast laienduse installimist tekib aadressiriba lõppu CC ikoon, mis muutub tumedamaks, kui lehel on sisu, mis vastab nimetatud litsentsile. Nüüd on kasutajal võimalus ikoonil klõpsates kiirelt kopeerida kogu materjali litsentsiinfo kas html-koodi või lihttekstina. Praegu on toetatud Chrome’i, Firefoxi ja Opera veebilehitsejad. Täienduseks sobiks hästi laiendus nimega Free Image Search, mille abil on võimalik kiiresti vabalt saadavat pildimaterjali leida.
 2. Page Snooze – See on leitav Chrome’i veebipoest. Tihti tuleb ette olukordi, kus infot otsides satume huvitavatele ja vajalikele lehtedele, kuid sel ajahetkel ei ole piisavalt aega, et materjali süveneda. Page Snooze võimaldab selle lehe mõneks ajaks uinutada. See tähendab seda, et tab või leht küll suletakse, aga Chrome avab selle mõne aja pärast uuesti.
 3. Screen Capture (by Google) – Laiendus on leitav Chrome’i veebipoest. Sarnaseid lahendusi pakub näiteks ka pixlr.com, kuid Screen Capture on teistest nii töökindluse kui ka kasutajamugavuse poolest kõvasti üle. Laiendus võimaldab veebilehe salvestada PNG-formaadis pildina arvutisse. Veel on võimalus valida kas terve leht või mingi konkreetne ala. Võimalik on ekraanipilti ka täiendada joonte, teksti või kastidega. Sarnase võimalusega on ka Save the Trees nimega laiendus, mis lisaks võimaldab valida veebilehel html-elemendi, millest ekraanipilt või väljatrükk teha. See annab suure kokkuhoiu, kui on vaja printida vaid väikest osa infot lehelt.
 4. Markup on hea täiendus eelmisele laiendusele. Näiteks olukorras, kus on vaja veebilehel mingi lõik ära märgistada või noolega suunata mingile infole. Pärast märgistust saab sellest teha näiteks ekraanipildi või jagada kogu lehte Markupi enda teenuse kaudu.
 5. Developer Tools – See ja muud sarnased tööriistad nagu värvide valijad (Color Picker, Eye Dropper), Firebug Extension jne on asendamatud vahendid veebiarendajale. Kuid ka tavakasutaja saab soovi korral lähemalt uurida, kuidas veebileht töötab. Ja lisaks saab selle abil ka veebilehte valideerida ehk testida tema vastamist veebistandarditele. Lisaks on olemas erinevad vahendid, et testida veebilehe ligipääsetavust või seda parendada (Keyboard Navigation – klaviatuuriga juhtimine, ChromeVox – sisu esitatakse häälega). Kirsina tordil on olemas isegi vahend nimega Makeup-Lab, millega saad ise iga veebilehe sisu või kujundust muuta ning selle kujunduse enda jaoks salvestada – näed enda loodud kujundust lehel seni, kuni selle ise tühistad.
 6. Lazarus on lahendus, mis aitab taastada täidetud veebivormid, kui nende sisu peaks mingil põhjusel kaotsi minema. Nii ei pea alustama täitmisega algusest, vaid kogu info on võimalik taastada paari klõpsuga. Toetatud on Chrome’i, Safari ja Firefoxi veebilehitsejad.
 7. By Google – Kuna Chrome ise on Google’i loodud, siis on ka nende poolt loodud päris palju laiendusi. Mainitud sai juba Screen Capture, kuid peale selle on olemas laiendused enamikule Google’i pakutavatele teenustele (Gmail, Google Reader, +1, Blogger, Translator, Analytics, YouTube jne). Nii on võimalik näiteks saata link lehele otse Gmaili abil, tekitada lehele +1 nupp, saada kirjade kohta märguandeid menüüribal olevate nuppude kaudu jne. Ja seda kõike ilma otse teenuse lehele minemata.
 8. Sotsiaalne meedia – Siin ei ole vist mõtet ühtegi laiendust eraldi välja tuua, sest valik on väga lai ja erinevatele maitsetele leidub kindlasti midagi. Olgu siis kasutaja säutsude (Twitter) huviline või hoopis näoraamatu (Facebook) austaja. Kindlasti leidub kõigile kasulikke laiendusi, mis nende sotsiaalse meedia kogemust veelgi efektiivsemaks muudavad.
 9. iReader. Kindlasti tuleb paljudel tihti lugeda artikleid või materjale otse veebilehelt, sest väljaprintimine ei ole alati eriti otstarbekas. iReader lisab aadressiriba lõppu nupu, mille abil saab artikli sisu kuvada eraldi aknas taustast eraldatuna, et loetavus oleks parem. Laiendus on saadaval Chrome’i ja Firefoxi veebilehitsejatele.
 10. Copy URL+ – See laiendus võimaldab ühe klahviga kopeerida veebilehe aadressi ja selle samal ajal ka lühendada. Kopeerimiseks saab luua erinevaid kiirklahve ja samamoodi saab ka valida erinevaid URLi lühendamise teenuseid.

See nimekiri ei saagi olla lõplik, sest neid jäi sinna palju ja iga valdkonna inimene saab ise leida just omale sobivad laiendused veebilehitseja maksimaalseks ärakasutamiseks. Näiteks on olemas erinevad programmeerimise harjutamiseks vajalikud laiendused, kellad, taimerid, tõlkijad, keeleõppevahendid jne.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et paljud vajalikud ja ka lihtsalt lõbusad lahendused on meil kogu aeg käeulatuses, õigemini hiireklõpsu kaugusel tasuta kasutamiseks või lisamiseks meie veebilehitsejale. Ohuna tahaks siin tuua välja selle, et selline laiendus on siiski omaette programmijupp. See töötab küll veebilehitsejaga koos, kuid muudab teda siiski mõnevõrra aeglasemaks, mis annab kindlasti tunda, kui laiendusi liiga palju kasutusele võtta. Kui siin oli juttu laiendustest ja lisadest peamiselt Google Chrome’i baasil, siis ka Firefox võimaldab laiendusi paigaldada: Failimenüü > Tööriistad > Lisad.

Head laienduste uurimist!
Allikas: https://chrome.google.com/webstore/

The Aakash – tahvelarvuti kättesaadavaks kõigile

Indias esitleti maailma odavaimat tahvelarvutit, mille tootmishinnaks on hinnanguliselt 35 dollarit. Esimesed 500 arvutit on jaotatud tudengitele üle kogu India, et katsetada uue arvuti võimalusi.
2009. aastal alustati Indias projekti, mille tulemusel valmiks odavaim tahvelarvuti, et suurendada arvuti kättesaadavust ja parandada hariduse kvaliteeti. Projekti jooksul on esinenud mitmeid tagasilööke ning arvuti esimene prototüüp sai laialdase kriitika osaliseks. Lõpuks valminud mudel on siiski paljulubav. Nüüdseks on arendatud arvuti uuem versioon UbiSlate 7+, mille tehnilised parameetrid on tunduvalt paremad.

Soodsast hinnast hoolimata on arvuti väga võimekas. “Madal hind, kuid kõrge kvaliteet,” tutvustab ettevõte toodet oma kodulehel. Tootja Datawind on valitud haridusvaldkonnas maailma innovaatilisemate ettevõtete edetabelis 6. kohale. Loodetavasti jõuab odav tahvelarvuti kunagi ka Eestisse.

Loe lähemalt.

7 strateegiat e-õppe efektiivsemaks muutmisel

Andrea Zellner, (PhD candidate in Ed Tech) on oma kogemusele tuginedes välja toonud 7 strateegiat, mis aitavad e-õpet efektiivsemaks muuta.

 1. Koosta täpsed juhendmaterjalid (ekraaniviisorid).
 2. Enneta probleeme.
 3. Võimalused sünkroonseks suhtlemiseks.
 4. Anna tagasisidet ning tee seda rohkelt.
 5. “Tõesta, et sa pole koer” (Karikatuur “On the Internet, nobody knows you’re a dog” P. Steiner), tutvusta end, ole avatud.
 6. Toeta iseregulatsiooni – informeeri tähtaegadest ning julgusta õppureid kasutama tehnoloogiaid, mis aitavad aega planeerida ja meeldetuletusi saata.
 7. Julgusta mängima – kui kursus on veebipõhine, peaks see sisaldama kõikvõimalikke interaktiivseid mänge ja vidinaid, et õppimine ei oleks lihtsalt kuiv teksti lugemine. Julge katsetada vahendeid, mis võiks õppimist toetada.

A. Zellneri hinnangul on e-õppes õpetamine palju keerulisem kui auditoorselt, kuid samas pakub see palju rohkem põnevust.

Loe lähemalt.

Tags:

Autorist