Google’i otsingumootor

Tööleht

Google otsing

Google on maailma levinuim otsingumootor internetis. Interneti kasutamise trende jälgiv portaal StatOwl.com on avalikustanud statistika, mille kohaselt sooritatakse üle 80% otsingutest Google’i otsinguid kasutades. Selleks et suurest infohulgast leitav info oleks võimalikult relevantne, peab otsing olema võimalikult täpne. Järgnev artikkel annab ülevaate kasulikest nippidest Google’i otsingumootori kasutamisel.

Võimalused Google’i otsinguks

Otsingu sooritamiseks tuleb avada Google’i veebileht http://google.com ning sisestada otsingukasti otsitav sõna või fraas. Seega on otsing vaid kahe sammu pikkune. Aga kas teadsite, et kiireks otsinguks on ka muid võimalusi? Enam levinud uuemad veebilehitsejad suudavad otsingu sooritada ka aadressirealt. Nii ei pea avama Google’i otsingulehte, vaid otsingu saab teha otse veebilehitseja aadressirealt (Joonis 1. Internet Explorer) ja/või spetsiaalsest otsingukastist (Joonis 2. Firefox).

Joonis 1. Otsing aadressirealt Internet Exploreris.

Joonis 2. Otsing aadressirealt või otsingukastist

Otsinguvihjed sõnastamisel

Sõltuvalt otsingusooritamise meetodist pakutakse lisavõimalusena ka vihjeid otsingu sõnastamisel, kus automaatselt pakutakse näiteid fraasidest, mida eelnevad kasutajad on sarnase otsingu puhul kasutanud. Joonisel 3 on kujutatud otsinguvihjed Google’i avalehel ning joonisel 4 on kujutatud otsinguvihjed Internet Exploreri veebiaadressirea otsingul.

Joonis 3. Otsingu sõnastuse soovitused Google’i avalehel.

Joonis 4. Otsingu sõnastuse soovitused Internet Exploreri aadressirealt.

Otsingu sõnastamisel on Google välja toonud viis peamist kasulikku nippi:

 1. Lihtne otsing. Sõnasta otsing võimalikult lihtsalt. Nt e-kursuse loomine; e-õppe koolitused.
 2. Piiritle otsingut. Kui kasutatav lihtne otsingusõna ei vii soovitud tulemuseni, siis täpsusta otsingut märksõnadega. Katseta, see võtab väikese aja, kuid võib parandada tulemusi.
  Nt lihtne otsing: testi loomine (143 000 vastet)
  Nt täpsem otsing: enesekontroll testide loomine (4940 vastet)
  Nt väga täpne otsing: enesekontroll testide loomine hot potatoes (1900 vastet)
 3. Kirjelda, mida otsid. Halb sõnastus “mu pea valutab” või “peavalu tapab mind”. Hea sõnastus “peavalu”.
 4. Soorita otsing vajalike sõnadega. Halb sõnastus “kus asub maailmakuulus viltune torn”; parem sõnastus “kuulus viltune torn”. Tulemuste hulk on küll palju suurem, kuid tõenäoliselt leiad relevantsemad vasted.
 5. Las Google teostab otsingu. Teatud otsingute puhul saab tulemuse otse Google’i või muude partnerite erinevate rakenduste kaudu. Nt “weather Tallinn”, kus esimese vastena kuvatakse pilt ilmast Tallinnas (Joonis 5), või “45 x .88”, mille puhul Google suudab arvutada sinu eest (Joonis 6).

Joonis 5. Ilm Tallinnas

Joonis 6. Arvutamise vastus Google’i otsingus.

Google sisaldab erinevaid otsingukategooriaid – veeb, pildid, videod, raamatud, blogid, vestlused, rakendused, patendid –, mis lihtsustavad konkreetse objekti leidmist. Lisaks saab kasutada erinevaid märksõnu, mis on seotud Google’i enda rakendustega või teiste teenusepakkujate rakendustega.

 • Konkreetse fraasi otsing – sisesta otsingufraas jutumärkidesse. Otsin laulu nime, milles esineb lause “siis veel ei tundnud sind”. Tavaotsingu tulemus 109 000 vastet, jutumärkides 328 relevantset vastet.
 • Välista sõna – lisa otsingusõna lõppu sidekriips ja täpsustav märksõna. Nt sünonüümide puhul ,
 • või näiteks välistame otsingutulemuse Wikipediast. Nt
 • Kaasa sünonüümsõnad – sisesta otsingusõna ette ~ sümbol.
 • Otsi tervet fraasi teadmata – asendades teadmata sõnad fraasis tärniga.
  Nt
 • Kahe või enama fraasi otsing – lisa fraaside vahele OR-funktsioon.
  Nt

Otsingutulemused

Leitud otsingutulemust on võimalik ka kiirvaates näha, ilma seda avamata, kui klõpsata otsingutulemuse järel oleval nupul.

Joonis 7. Otsingutulemuse leht avamata

 

Tags:

Autorist