Konnad on maitsvad!

Kõik need, kes arvavad teadvat, et prantslased armastavad mõnikord konni süüa, tõstavad üles parema käe. Nüüd tõstavad vasaku käe üles need, kes on ise konni maitsnud. Seda ma arvasin! Sama kehtib ka telefonide kohta, millel jookseb Windows Phone’i tarkvara. Enamik teab, et sellised riistapuud on olemas, aga vähesed on neid proovida julgenud.

Tunnistan ausalt, et konni ma söönud ei ole, ega mul nende järele väga ei isuta ka. Teisalt võin tunnistada, et Windows Phone’i tarkvaral töötavate telefonidega olen tutvust teinud küll. Alustan ehk sellest, et räägin teile lühidalt lahti oma nutitelefonide ajaloo. Saate teada, millise kannatusteraja olen pidanud läbi käima, et lõpuks see õige avastada.

Esimeseks nutikaks telefoniks oli mul Apple iPhone 2G, see hõbedase seljaga isend. Oi, kuidas ta mulle meeldis. Mõelda vaid, mul on iPhone. Ajapikku hakkas aga kogunema pisiasju, mis mulle enam nii väga meeltmööda ei olnud. Tulenevalt tarkvarauuendusest muutus telefon näiteks väljakannatamatult aeglaseks ja mitmed aplikatsioonid aegunud riistvaral enam ei töötanud. Pagana Apple, oleks võinud need siis vähemalt silma alt ära koristada. Minu arvates on see äärmiselt ebaviisakas. Samamoodi võiks ju olla autodega, pärast kahte aastat sõitmist teatab auto infoekraan, et selle autoga enam Räägu tänaval sõita ei tohi, mis sest et tänav on endiselt olemas. Otsustasin, et mulle aitab! Läksin poodi ja ostsin endale pikemalt mõtlemata Androidi, tegemist oli mingisuguse LG tootega. Pealekauba lubati, et sellele tuleb varsti uus tarkvarauuendus, pärast mida minevat kõik lilleliseks ja Tallinnasse saabub tasuta ühistransport. Viimane ennustus läks täide, aga tarkvarauuendust, seda ei tulnudki. Olin kergelt pettunud. Mis siis ikka, läksin taas poodi ja ostsin uuema Androidi, seekord oli tegemist HTC tootega. Olin täiesti kindel, et uuem Android on lihtsam, kiirem ja ilusam. Alguses ta seda oligi, pärast mõningast kasutamist muutus aga telefon aeglaseks, nagu oli juhtunud esimese Androidiga. Kulutasin tunde, et saada teada, mis telefonis veidraid viivitusi tekitab. HTC plussiks võib vähemalt tuua natuke kvaliteetsema riistvara, mida LG kohta kahjuks öelda ei saa. Teine eriti veider sümptom, mis esines mõlema Androidiga, oli see, et mingil suvalisel hetkel kadus neil ära levi. Välja sain üldiselt helistada, aga sõbrad mulle helistada ei saanud. Minu asemel avanes neil võimalus rääkida selle mehega, kes alustab oma juttu alati ühtmoodi: 553 … ei saa hetkel vastata. Lootusetu. Olin päris hädas ja mõtlesin, et pöördun tagasi iPhone’i juurde. Selleks ajaks olid uute iPhone’ide hinnad juba nii kõrged, et võttis sõnatuks. Teiseks on Apple’i uued iPhone’id üsna maitsetud ja põhjendamatult õrnad. Sama hästi võiks seljakoti hirmkallist hiina portselani täis laduda ja siis sellega kelgutama minna, lootes, et kõik kruusid terveks jäävad. Mulle on vastuvõetamatu maksta iPhone’i eest suur hulk eurosid, teades, et igale poole seda kaasa võtta ei saa ja et pärast mahapillamist oled sa sellest tõenäoliselt ilma.

Ühel heal päeval sain aga katsuda Nokia Lumia 800 mudelit, millel jooksis Windows Phone’i tarkvara. Olgu kõikvõimas selle eest tänatud! Nokiatega meenub kõigile kindlasti 5110, mis oli nii tugev ja robustne, et sellega sai kasvõi hokimängus litrit asendada ning hiljem sama telefoniga sõbrale helistada ja öelda, et tegid ta ussimängus üle. Lumia tundus käes täpselt samasugune: tugev, mugav ja kindel. Eriti hämmastas mind Windows Phone’i operatsioonisüsteemi kiirus ja sujuvus. Mitte mingeid viivitusi. Teiseks meeldis mulle tarkvara väljanägemine: lihtsad kastid, ei mingisuguseid läbipaistvaid ja mitmevärvilisi ikoone. Menüü ülesehitus tundus eriti kergesti hoomatav, polnud põhjatuid seadistamisvõimalusi ega ekslemisi seadistuste sügavustes. Kõik töötas suurepäraselt ja veatult. Samal õhtul läksin otse poodi ja ostsin endale Nokia Lumia 900.

Olen endiselt hämmeldunud, kuidas üks telefon saab nii nobedalt toimetada (olen Lumiat kasutanud umbes neli kuud ja mingisugust kiirusekadu ei ole märgata). Apple on loonud oma riistvara ja tarkvara harmoonias toimetama, kuid olenemata kõigist pingutustest, ei ole nad suutnud tekitada sellist harmooniat ja kiirust. Nokia inseneride ja Microsofti arendajate ühistöö on kummardust väärt. Kui tutvuda Lumia tehniliste näitajatega, siis on need üsna tagasihoidlikud. Nagu enne väitsin, on telefon tugev ja käes väga-väga mugav. Olen teda mitmel korral taskust maha pillanud (mul on sellised taskud, kus asjad eriti ei püsi) ja esimese asjana hakanud kriime ja täkkeid otsima, neid lihtsalt ei ole.

Üks miinus siiski on – veel. Eestis on Windows Phone’ile mõeldud rakendusi loodud kahetsusväärselt vähe, kuid olukord paraneb iga päevaga. 2012. aastal käivitus Microsoft Eesti ja BCS Koolituse Veebistuudiumi programmis koostöös Nokiaga uus õppesuund M-Stuudium, mille fookuses on mobiilirakenduste loomine Windows Phone’i platvormil. Koolitust pakutakse kogu Eesti üldharidus-, kutse- ja kõrgkoolidele. M-Stuudiumi veebilehel on põhjalikud eestikeelsed õppematerjalid Windows Phone’i kasutajaliidese ja rakenduste loomise kohta. Rakendusi saab luua Windows Phone Software Development Kit SDK abil: http://dev.windowsphone.com/en-us/downloadsdk. Kuna Windows 8 operatsioonisüsteem ja WP 8 jagavad ühist tuuma, on nendele loodud rakendused hõlpsasti ühilduvad ja kasutatavad erinevates seadmetes (mobiilid, tahvlid, arvutid).

Mul on äärmiselt kahju, et nutifonide armastajad ei ole enda jaoks Windows Phone’i avastanud. Kahju on vaadata murelike nägudega Androidi-kasutajaid, kellele keegi ei helista. Kahju on mul ka iPhone’i kasutajatest, kelle telefon pärast järgmist tarkvarauuendust aeglaseks jääb. Olen valmis neile lahkelt pirukaid ostma, kui telefoni soetamine peaks rahakotis vaakumi tekitama.

Kokkuvõtteks soovitan teil järgmiseks nutifoniks julgelt Windows Phone’i operatsioonisüsteemiga tooteid proovida. Nokia tuli just turule mitme odavamapoolse mudeliga, mis on vägagi kvaliteetsed ja nunnud. Vaata lähemalt WP kodulehelt: http://www.windowsphone.com/

Tags:

Autorist