Moodle’i vahend Andmebaas

Tööleht

Moodle’i vahend Andmebaas on mõeldud andmekogumite loomiseks ja haldamiseks. Olgu see lihtsaim pildikogu või õppijate projektide jaoks loodud repositoorium, mis aja jooksul kasvab. Või miks mitte pidevalt täienev temaatiline baas näiteks õppetöös kasutatavatest vahenditest. Mahuka andmebaasi puhul on abiks andmete järjestamise ja otsimise võimalus.

Andmebaasi lisamine ja esmane seadistus

Valige tegevuste rippmenüüst Andmebaas, seejärel lisage andmebaasi pealkiri ja kirjeldus.

Andmebaas I samm

Andmebaasi spetsiifilised sätted, mis on soovituslik läbi vaadata, asuvad alajaotuses Kirjed:

Andmebaas II samm

Kinnitus nõutav – määrab, kas õppejõud peab sissekande enne avalikustamist kinnitama.

Luba kirjete kommenteerimine – võimaldab sissekandeid kommenteerida.

Nõutud sissekandeid – määrab, mitu sissekannet peab esitama õppija, et kursuse tegevuse saaks pidada sooritatuks.

Nõutud sissekandeid enne vaatamist – määrab, mitu sissekannet peab tegema õppija, enne kui saab vaadata olemasolevaid.

Jätkamiseks vajutage lehe lõpus asuvale nupule Salvesta ja kuva.

 

 

Andmebaas III samm

Andmebaasi sisu ja funktsioonid asuvad eraldi sakkides: Vaata nimekirja – baasis olevate sissekannete nimekiri. Vaata ühekaupa – üksiku sissekande kuvamine. Otsi – päringu teostamine. Lisa sisestus – uue sissekanne loomine. Ekspordi – andmebaasi sisu eksportimine tekstifailina. Mallid – andmebaasi sisu kuvamise šabloonid. Väljad – andmebaasi väljade määramine. Häälestused – andmebaasi varundamine ja salvestamine taaskasutatava näidisena.

Väljade loomine

Eelkõige määrame, missuguseid andmeid meie baas hakkab sisaldama. Selleks tuleb luua väljad, mille tüübi saate valida rippmenüüst. Paljud väljade tüübid on enesestmõistetavad, kuid mõned vajavad täpsustamist:

Andmebaas IV samm

 

Fail – võimalus lisada faili Moodle’i failihalduri kaudu.

Latlong – koordinaadid, laius- ja pikkuskraad.

Multimenu – erinevalt menüüst võimaldab selekteerida mitu valikut korraga (Ctrl-klahvi abil).

Tekstikast – erinevalt tekstiväljast võimaldab sisestada pikema teksti.

Lisage andmebaasi vajalikud väljad ja liikuge edasi sakile Mallid.

 

Mallide seadistamine

Andmebaasi sisu kuvamiseks kasutatakse malle. Nendest on olulisemad nimekirja-, üksiku sissekande, täpsema otsingu ja andmete lisamise mallid.

Andmebaas V samm

Lihtsa, aga toimiva malli genereerib Moodle automaatselt esimesel mallide redaktori avamisel. Selle malli edasiarendamiseks läheb kasuks HTML-keele tundmine, kuid saab hakkama ka Moodle’i tekstiredaktoriga.

Mall kujutab endast tabelit, millesse on paigutatud märgendid, mis asendatakse päris andmetega: väljade väärtustega, nuppudega jne. Tabeli kujundust saate muuta vastavalt oma maitsele.

Kättesaadavate märgendite valik asub nimekirjas redaktorist vasakul. Märgendi lisamiseks malli tuleb asetada kursor soovitud asukohale tabelis ja seejärel klõpsata märgendile nimekirjas.

Andmebaas VI samm

Ärge unustage muudatusi salvestada, vajutades nupule Salvesta mall.

Kui mallid on valmis, lülituge ümber sakile Lisa sisestus ja tehke esimene sissekanne veendumaks, et andmebaas toimib ootuspäraselt.

Kõige väiksema kasutusega Moodle’i keskkonna tehnilised vahendid on Õpikoda, Andmebaas ja Tund (jutt käib hinnatavatest tegevustest). Seekordses uudiskirjas neid tutvustamegi, vaata ka:

Tags:

Autorist