Muudatused eKoolis: eKool alustas õppeaastat administraatorite koolitusega

eKooliAvatudUstePäevad1

Avatud uste päevade raames kutsus eKool oma uude kontorisse Tallinnas Karamelli tänaval eKooli administraatorid, kellele tutvustati suve jooksul tehtud uuendusi ja eKooli plaane eelolevaks õppeaastaks. Foto: Pille Parikas.

eKool alustas augusti keskel uut õppeaastat administraatoritele suunatud koolitusega, et tutvustada suve jooksul tehtud uuendusi ja meenutada kasutamist hõlbustavaid võimalusi, mis ehk suvega ununenud.

Kõiki Untise tunniplaani kasutajaid peaks rõõmustama, et tunniplaani saab nüüd eKooli importida. Selleks tuleb eKoolis samm-sammult nii ained, õpetajad kui ka ruumid vastavusse viia ning süsteem impordibki tunniplaani. Kui esimene pääsuke on lendu lastud, loodab eKool edaspidi ka teiste tunniplaanisüsteemide tootjatega koostööd teha.

Üheks suuremaks uuenduseks, mis kohe eKooli kasutajale silma jääb, on päevikus hinnete veerus kommenteerimise võimalus. eKooli projektijuhi Ene Lindemanni sõnul avaneb uus versioon küll vaikimisi kõigile, kuid eKool ei sunni seda kasutama ning õpetaja saab endiselt harjumuspärasel viisil hindeid sisestada. Samuti on uus hinnete detailvaade, kust saab vaadata nii hindeid kui ka kommentaare kas perioodi või ainete kaupa.

Lindemann tutvustas klassijuhatajatele suunatud võimalust, et enam ei peaks aruannete tegemisel oma klassi välja valima, vaid nüüd antakse see vaikimisi ette. Poolaasta aruannete tegemisel aitab klassijuhatajaid edaspidi see, et kattuvaid õppeperioode kasutavad koolid saavad nüüdsest klassifikaatoris määrata õppeperioodid eraldi igale õppeastmele.
Sügisest peaks mitmeid õpetajaid rõõmustama võimalus taas välja printida ka tühja päevikulehte.

Administraatorid pidasid üksmeelselt väga heaks uuenduseks seda, et päevikus ei pea pikema veerandi või kursuse kõigi hinnete ja puudumiste nägemiseks õpetaja enam nii palju lisaliigutusi tegema, vaid saab lisafiltri abil kuupäevad ära jätta ja näha ainult hindeid. eKooli juhataja Pille Parikase sõnul on lapsevanematel, kellel õpib koolis mitu last, nüüd võimalus valida rippmenüüst lapse nimi.

Administraatorite ühine mure oli aga see, et paljud lapsevanemad ei saa eKooli konto loomisega hakkama või ei leia oma last eKoolis üles. “Vene koolides on lapsevanemate registreerimine tõeline probleem,” rääkis Lasnamäe gümnaasiumi eKooli administraator. “Neil puudub arvutikasutamise oskus, nad ei mäleta näiteks paroole või neil puudub ID-kaart.”

Puurmani kooli näitel võib öelda, et kui arvutiõpetuse tunnis on lapsele õpetatud meilikonto loomist ja loodud ka eKooli kasutaja, siis kodus õpetab laps seda juba vanemale. Väike-Maarja koolis näiteks suunatakse lapsed eKooli 3. klassis, hakkajad teevad seda iseseisvalt juba varem. Kose Gümnaasiumi eKooli administraator nõustab lapsevanemaid ka telefoni teel, kuid eeldusel, et vanem on ise samal ajal arvuti taga ja teeb kõik sammud kaasa.

Lindemanni sõnul on loomulik, et iga uus süsteem tundub alguses võõras. Ta soovitas kõigil 1. klassi lapsevanematel ära oodata kooliaasta algus, sest enne seda vanem lihtsalt ei näe oma lapse nime eKoolis.
Kuigi praegu näitab statistika, et valdav enamik eKooli kasutajaid kasutab sisselogimisel kasutajanime ja parooli, soovitab Lindemann eelistada ID-kaarti. ID-kaardiga identifitseerib end eKoolis vaid üks protsent kasutajaid – lapsevanematest 2%, kooli personalist 3% ning õpilastest vaid 0,6%.

Samuti ei tohi lapsevanem kasutada eKoolis lapse paroole ja vastupidi. “Pered ei tee seda pahatahtlikult, aga see on tegelikult identiteedivargus,” märkis Parikas, kelle sõnul korraldatakse sügisel lapsevanemate seas eKoolis ka tagasisideküsitlus.

eKooli uuenduste paremaks tutvustamiseks kõigile osapooltele loob eKool Parikase sõnul sügiseks konto ka Facebooki ja lubas kõigi sõbrataotlused rahuldada. Uuenduste või ununenud võimaluste kohta eKoolis võib julgesti nõu küsida.

Tags:

Autorist