Intervjuu HITSA Nutiklassiga

PildigaleriiTeistest ees!Uudised
nutiklass8

HITSA Nutiklass. Foto: Laura Vetik

18. septembril avas Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutus oma ruumides Nutiklassi, kus haridustöötajatele tutvustatakse tuleviku klassiruumi põnevaid võimalusi. Tehnoloogia viimase sõnaga täidetud ruumis tekib tunne, et Nutiklass oskab rääkida. Või vähemalt oma mõtteid tema käsutuses olevate vahendite abil väljendada. Proovisime, kas on nii, ja Nutiklassi muljed esimestest töökuudest saidki nähtava kuju.

Tere, Nutiklass! Kuidas läheb?

Aitäh küsimast! Kiirelt ja nutikalt!

Kuidas sa sellise nime said – Nutiklass? Ja veel nii peene perekonnanime – European Schoolnet Future Classroom Lab?

Ega ma päris täpselt ei teagi, kas enne mõeldi nimi välja ja siis sündis klass või oli vastupidi. Igatahes olen nimega väga rahul, sest täpselt see ma olengi – nutikas klassiruum! HITSA tore meeskond lõi mind European Schoolnet Future Classroom Labi (tuleviku klassiruumi) põhimõtete järgi ja ma olen selle võrgustiku liige.

Mis sind nii nutikaks teeb?

HITSA

Nutiklassis paikneva interaktiivse dataprojektoriga on võimalik ükskõik millisele siledale pinnale luua puutetundlik pind, mida saab juhtida sõrme või puutepliiatsiga. Foto: Toomas Huik

Arva ära! Kas neli suurt monitori rühmatöödeks? Või interaktiivne tahvel, mille loob Epsoni dataprojektor otse seinale? Muide, ainulaadne seade Eestis! Tahvlit saavad kasutada (otsesõnu – tahvlile näpuga joonistada) korraga kuus inimest ja õppuri nutiseadme pildi saab arvuti vahelesegamiseta samuti seinale projitseerida. Või on kõige nutikam hoopis loengusalvestuste süsteem Echo360 ja ruumijuhtimissüsteem? Äkki erinevad nutiseadmed ja sülearvutid? Või on Xbox 360 ja Lego robotid, mida kokku panna ja programmeerida, tehnoloogimaailma viimane sõna? Ma ise arvan, et nutikaks teevad mind õppijad – inimesed, kes tulevad siia, et proovida ja katsetada uusimat infotehnoloogiat. Kõik seadmed, mida mul nutika klassina pakkuda on, toetavad õppetöös VOSK-lähenemist (Võta Oma Seade Kaasa).

Käib sul palju külalisi?

HITSA

Veel saab tutvuda Nutiklassis Lego robootikakomplektidega Mindstorms EV3-ga ja Lego WeDo. Foto: Toomas Huik

On kiireid päevi ja on rahulikke päevi. Statistika näitab, et seni on külalised olnud põhiliselt kooliinimesed – direktorid, õpetajad, haridustehnoloogid. Maavalitsused on huvi tundnud, ka kõrgkoolid on külas käinud. Mõned välisdelegatsioonid ka.
Ise olen märganud, et Nutiklassi külastaja on õpetaja, kes soovib oma õpilastele pakkuda parimat, kellele meeldib muuta tunnid põnevaks ja mänguliseks. Need, kes on käinud uurimas, on alguses üllatunud, kui lahedaid asju saab digivahendeid kasutades teha. Kohe järgmisena on tekkinud kahtlused, et olgu, mängimine on tore, aga kuidas ma seda õppetöös kasutan? See on iga õpetaja loovuse küsimus. Koolijuht, kes mulle külla tuleb, on nõuks võtnud oma õpetajad ja kooli õpivõimalused järgmisele tasandile viia. Nad on väga uudishimulikud ja tahtmist täis kõike nähtut kohe, omal käel läbi proovima asuda.

Kokkuvõttes – minu külalised on uute tehnoloogiate huvilised ja avatud mõtlemisega, innustunud, põnevil ja sooviga kõike proovida ja katsetada. Mulle meeldib, et inimesed lahkuvad siit uute ideede ja mõtetega ning soovivad nutikasse klassi tagasi tulla.

Mida õpetaja, koolijuht, haridustehnoloog võiks sinu, Nutiklassi juures õpitust kohe õppetöös rakendada?

Kohe saab rakendada suhtumist uutesse lahendustesse – kui sul on idee, siis selle teostamiseks leiab kindlasti tehnika, et seda õppeprotsessis kasutada. Tundi saab kaasa võtta julguse, et tehnoloogiat saab miksida ega ole vaja karta. Tehnoloogia kasutamisel valesid vastuseid ei ole.
Või liitreaalsuse äpid, eriti bioloogia ja keemia äpid, need on väga popid ja kindlasti katsetatakse neid kohe ka kodus. Kasvõi oma lastega. Väga lahe on vaadata, kuidas täiskasvanutel silmad särama löövad, kui äkki keemilised elemendid ekraanil kokku sulavad. Neis ärkab justkui uuesti lapselik katsetusjulgus. Usun, et algklasside õpetajad proovivad ka Kahoot!’i. Jällegi – lihtne ja kiire vahend kasvõi tunnis õpitu kontrollimiseks. Mänguline ja kaasakiskuv!
Koolijuhid võiksid kindlasti nutiklassist läbi käia, enne kui hakkavad oma kooli tehnikat ostma. Siin saab erinevate tootjate vahendeid proovida ja siis on lihtsam ka juhil selgusele jõuda, millised on kooli vajadused. Vahendi kasutamine ei pea olema eesmärk omaette, aga kui õpetaja saab digividinaid proovida, hakkab tal juba endal mõte lendama, milliseid õpieesmärke saaks vahendite kasutamise abil täita.

Hea Nutiklass, ütle nüüd ausalt – kui HITSA töötajad õhtul tuled kustutavad ja koju lähevad, siis sinu juures sünnib ikkagi imelisi asju, kostab siginat-saginat, vahel vaikset itsitamistki?

Loomulikult! Digivahenditele meeldib digividinatega mängida samamoodi nagu inimestelegi. Päeval teeme tööd, öösel katsetame ise kõiki neid äppe ja puutetundlikke tahvleid ja suuri ekraane ja robotikomplekte. Vahel läheb hommikul kiireks, et kõik legorobotid ja -klotsid kokku korjata ning karpidesse tagasi saada…

Kui sa tõesti rääkida saaksid, siis mida oma külastajatele ütleksid?

HITSA

Nutiklassis saab tutvuda erinevate liitreaalsuse äppidega, mida saab kasutada näiteks keemiatunnis keemiliste elementide õpetamisel. Foto: Toomas Huik

Tulge Nutiklassi külla avatud meelega ja uurige, kuidas saaks digivahendite võimalusi koolitunni heaks rakendada. Tule, proovi ja katseta, ära karda tehnoloogiat, vaid õpi seda kasutama! Nutiklass ja tehnoloogia on sinu sõbrad. Proovi ja sa näed, et õppimine ja õpetamine on lahe! Kui vahel saavadki ideed otsa, siis MINU varalaekas leidub neid alati! Tulge aardejahile!

Nutiklassil aitasid küsimustele vastata HITSA Innovatsioonikeskuse juhataja Ene Koitla, koolituse projektijuht Triin Pajur ja projektijuht Triin Kangur ning HITSA infosüsteemide arenduskeskuse IT-projektijuht Argo Ilves. Loo pani kokku Koolielu portaali toimetaja Madli Leikop.

Tags:

Autorist