Pilditöötlus GIMPi programmiga

Koolitus
  • Koolitaja: Peeter Urtson, Eesti Infotehnoloogia Kolledž
  • Maht: 1 AP
  • Toimumise aeg: 3.–30. aprill 2009 / 6.–30. november 2009 (100% veebipõhine kursus)

Digifotoaparaat on muutunud tänapäeval laiatarbekaubaks ja pildistamine meeldivaks hobiks.

Alati aga ei tule pilt välja nii, nagu oleks soovinud. Põhjuseid võib olla mitu – kas jäi soovida pildi kompositsioon või ei olnud kaamera seaded stseeni jäädvustamiseks parimad, võib-olla jäi pildile mõni sobimatu detail. Kui midagi sellist juhtus, tuleb pildi “päästmiseks” appi võtta arvutiprogramm, mis aitaks pilti soovi järgi töödelda.

Professionaalseks pilditöötluseks on Adobe programm Photoshop, mida loetakse üheks paremaks väga paljudest fototöötlusprogrammidest. Tegemist on piisavalt kõrge hinnaga programmiga, mis võib amatöörfotograafidele olla kättesaamatu.

Uue digifotoaparaadiga annab tootja kaasa programmi, mis võimaldab pilte töödelda. Kui olete aga tänu heale fotoaparaadile leidnud uue hobi – pildistamise, tekib soov fotode kvaliteeti fototöötlusprogrammi abil tõsta. Selleks on vaja vaid avada internetis lehekülg www.gimp.org, kus pakutakse allalaadimiseks väga head, professionaalidele mõeldud Photoshopi programmi sarnast pilditöötlusprogrammi GIMP.

GIMP on legaalne vabavaraline pikselgraafikaprogramm, millega saab töödelda fotosid, joonistada pilte, luua animatsioone ja konverteerida loodud pildifaile paljudesse formaatidesse.

Suureks eeliseks kasutajale on see, et tegemist on vabavaraga. Programmi on lubatud kasutada ka ärilistel eesmärkidel. 1. oktoobrist 2008 on kasutajatele olemas uus versioon GIMP 2.6.

Enamik Photoshopi ja GIMPi töövahendeid on sarnased, erinedes samal ajal mõneti kasutamise poolest. Minule oli GIMPi kasutamine algul üsna võõras, sest õpetan Eesti Kunstiakadeemias paralleelselt Photoshopi programmi. Mida rohkem aga GIMPi programmiga tegelesin, seda enam said selgeks tema suurepärased ja Photoshopiga väga sarnased võimalused.

Suurim erinevus GIMPi ja Photoshopi vahel on see, et GIMPis ei saa värve pöörata CMYK värviruumi, mida nõuavad trükikojad.

Pilditöötluse põhinippe ja GIMPi võimalusi on pilditöötlusest huvitatutel võimalik õppida e-õppe koolitusprogrammi raames kursusel “Pilditöötlus vabavaraga GIMP”. Kursus toimub peamiselt veebipõhiselt ning selle jooksul läbime enamiku pilditöötluse põhitõdedest ja programmi kasutamise juhenditest. Kursusel õpime pilti kärpima, pöörama, puhastama ebaolulistest detailidest, parandama värve, seadma teravust ja sügavusteravust, kasutama maske, joonistama, looma fotomontaaži, kasutama kirja ja looma lihtsaid animatsioone. Kõikide kursuse teemade juurde kuuluvad näidisharjutused, mille toel osaleja redigeerib enda pildistatud pilte.

Olen salvestanud kursuse arhiivi väga häid töid, mis tõestavad veenvalt GIMPi suurepäraseid võimalusi piltide töötlemisel. Esitatud pildid on heaks näiteks kursusel osalejate töö tulemustest.

 

Fotomontaaži autor Oliver Toots

Fotomontaaži autor Oliver Toots

Fotomontaaži autor Oliver Toots.

Tags:

Autorist