E-TÜ e-õppe ajakiri

Sündmuste kalender

Just sellise pealkirja all avas selle aasta e-õppe päeva, 7. oktoobri varahommikul oma „uksed” Tartu Ülikooli esimene veebipõhine e-õppe ajakiri.

Ehkki ajakirja valmistamise mõte ei küpsenud kaua, selgus, et ka kiirelt tehtud asi võib kaunikene olla. Vähemalt nii on ajakirja lugejad tagasisides väitnud.

E-õppe ajakiri sündis vajadusest teadvustada e-õppe olukorda ülikoolis. Tartu Ülikoolis on ju e-õpet kasutatud nüüdseks rohkem kui kümme aastat. Sel aastal ületas e-kursuste arv esimest korda tuhande piiri. Selline number teeks au igale   Euroopa kõrgkoolile. Ometi oleme kuulnud ka arvamusi, et meie ülikoolis küll tegeletakse e-õppega, aga seda ei ole piisavalt näha ei ülikooli sees ega väljaspool.

Kvantitatiivse kasvu kõrval oleme sirgunud ka kvalitatiivselt. Paljudele Tartu Ülikooli e-kursustele on omistatud aasta e-kursuse tiitlid ning mitu e-kursust on tunnistatud kvaliteedimärgi väärilisteks.

Samuti oli huvitav kaardistada e-õppe praegune seis Tartu Ülikoolis: kui palju, mida, kus, kes jne. Seega leiame ajakirjast e-õppe statistika rubriigi, milles selgub näiteks, et 72% praegustest Tartu Ülikooli e-kursustest on Blackboard Vista virtuaalses õpikeskkonnas; et kõige rohkem on e-kursusi filosoofiateaduskonnas (7. okt seisuga 163); et praegu on Tartu Ülikoolis kokku 1073 e-kursust; et ülikooli 1698 õppejõust ja teadustöötajast kasutab Blackboard Vista õpikeskkonda u 40%; et 2008. sept – 2009. juuni oli Tartu Ülikooli videoserveri keskmine külastajate arv ühes kuus 3084 ning keskmine klippide vaatamise sagedus 27 680 korda (1 külastaja vaatab kuus keskmiselt 8,98 videoklippi) jne.

Ajakirjast leiab ka Tartu Ülikooli e-õppejõudude TOP 10 nende e-kursuste arvu järgi ritta panduna. Kui lugejat huvitavad videoloengud, siis ka need on vaadatavuse järjekorras esitatud.

Ajakirja üheks suuremaks väärtuseks on ilmselt intervjuud juhtkonna ja õppejõududega. Oma arvamusi ja mõtteid e-õppest avaldavad e-õppe tegijad, aga ka e-õppe maailmaga veel vähe kokku puutunud õppejõud, kellel plaanis see tee jalge alla võtta.  Kuuleme rektor Alar Karise arvamust sellest, et enam tuleks hinnata e-õppe kasutamist õppejõude töötulemuste arvestamisel ja hindamisel.  Kantsler Andres Liinat näeb e-õppes võimalust järjest enam avada ülikool väljastpoolt Eestit tulevatele õppijatele.

Õppejõud arutlevad selle üle, mis on e-õpe, miks oleks vaja e-õpet kasutada, kuidas suhtuvad tudengid e-õppesse, kuhu võiks e-õpe edasi areneda jne. Huvitavaid ja argumenteeritud arvamusi on kindlasti kõigil põnev kuulata-vaadata.

Lisaks on e-ajakirjas Tartu Ülikooli haridustehnoloogide ja nende pakutavate teenuste tutvustused, samuti käimasolevate projektide kirjeldused, mõned huvitavatel teemadel peetud Tartu Ülikooli õppejõudude minivideoloengud, üks iseseisvalt läbitav e-kursus neile, kes valmistuvad kombineeritud õppes osalema, ja natuke ka meelelahutust e-horoskoobi näol. Näiteks Skorpioni tähtkujus sündinute jaoks kõlab järgmise aasta e-horoskoop nii:

Skorpion (24. oktoober – 22. november)
Võimalik, et kohtute kellegi sellisega, kes esitab Teile kõrgemad nõudmised, kui täita suudate. Vältige enese piitsutamist, jääge selleks, kes olete, kuid vaadake siiski üle soovitused kvaliteetse e-kursuse loomiseks – http://www.e-ope.ee/opetajatele/juhend_kvaliteetse_e-kursuse_loomiseks.

Meie e-õppe ajakirjaga on võimalik tutvuda aadressil: http://www.ut.ee/etu

Head lugemist, vaatamist, kuulamist, kaasamõtlemist!
Ootame teie kommentaare, et järgmisel aastal ilmuva e-ajakirja teine number oleks veelgi sisukam.

Tags:

Autorist