Maailma uudised

„Angry Birds“ kolib klassiruumi. Foto autor: Susanti Chandra. Allikas: http://www.flickr.com/photos/susanti_chandra/6242559307/ (CC-BY-NC-SA 2.0)

“Angry Birds” kolib klassiruumi

Kuigi vahel näib, et kõik meie ümber kipub kolima virtuaalmaailma, juhtub ka vastupidist. „Angry Birds“, Soome firma Rovio loodud mäng, mis näib lahutamatuna igasugustest puutetundliku ekraaniga seadmeist, on võtnud sihikule kooliklassid. Kuigi oleme juba harjunud nägema neid tigedaid linnukesi füüsilisel kujul nii ostukeskuse mänguasjade osakonnas kui ka limonaadipudeleil, on Roviol veel tõsisemad plaanid. Nimelt on koostöös Helsingi ülikooliga valminud Soome riiklikule õppekavale toetuv komplekt Angry Birds Playground, mis põimib digisisu raamatute, plakatite, mängukaartide, keelpilli ja liikumismängudega. Rovio asepresident Sanna Lukander rõhutab, et nad otsivad tasakaalu meelelahutuse, mängu ja tõsise töö vahel, lähtudes Soome haridustraditsioonist. Helsingi ülikool jätkab osalemist projektis, koolitades õpetajaid ning kogudes tagasisidet lähenemise efektiivsuse kohta.

Allikas: The Guardian

YouTube’i tasuta fonoteek

Vahel on video tegemise juures üks keerukamaid ülesandeid sellele taustamuusika leidmine – muusikapala peab sobima, samuti tekib alati küsimus, kas ja kuidas lubavad seda kasutada autoriõiguste reeglid. Nüüd on õpetajatele ja teistele appi tulnud YouTube – äsja valmis YouTube’i fonoteek, kust leiab 150 tasuta muusikapala, mida kasutajad võivad alla laadida, taaskasutada või remiksida omaenda videote taustaks – kusjuures ei kaasne kohustust levitada videot just YouTube’i keskkonnas. Fonoteek on väga kasutajasõbralik, muusikapalu saab otsida žanri, meeleolu, kestuse või instrumentide alusel.

Allikas: Edutech for Teachers

Kümme nõuannet hariduse IKT-poliitika kujundajale

Maailmapanga IKT ja hariduspoliitika ekspert Michael Trucano on pannud kirja kümme nõuannet neile, kes peavad langetama otsuseid selle kohta, milliseid valikuid ja investeeringuid teha digiajastul õppematerjalide ja õpetamise kohta. Ehkki mõeldud peamiselt riigi või regiooni tasemel otsustajale, tulevad need kindlasti kasuks igaühele.

1)    Lähenege küsimusele terviklikult, nt ärge vaadelge digiõppevara lahus traditsioonilisest trükitud õppematerjalist;
2)    Enne täielikku üleminekut digiõppevarale püüdke saavutada see, et digimaterjal täiendaks traditsioonilist;
3)    Arvestage sellega, et kõik muutub (tehnoloogias, turul, sisus);
4)    Eelarvestamisel võtke arvesse kogukulu pikema aja jooksul;
5)    Vältige sõltuvust ühest tarnijast;
6)    Arvestage, et suhtekorraldus ja teavitus on ülimalt oluline uue digiõppevara omaksvõtu tagamiseks;
7)    Ärge unustage koolitust ja püsivat kasutajatuge;
8)    Muutuse elluviimiseks on tarvis uusi oskusi, võib-olla isegi uusi institutsioone;
9)    Vaadake üle kehtivad seadused ja reeglid, sest need võivad puutuda digiajastul õpetamisse ja digiõppevarasse;
10)    Vaadake läbi olemasolevad hankemenetlused ja muutke neid, kui vaja.

Allikas: Maailmapanga blogi

Osalege ülemaailmses keemiaeksperimendis

Iga kahe aasta tagant korraldab Suurbritannia Kuninglik Keemiaühing (RSC) keemianädala, et äratada huvi selle teaduse vastu. Sel aastal tähistatakse keemianädalat 16.–23. novembril ning teemaks on tervis. RSC kutsub õpilasi osalema eksperimendis, mille käigus õpilased üle kogu maailma määravad lihtsate, koduses majapidamises kättesaadavate vahendite abil kindlaks, kui palju sisaldavad erinevad puu- ja köögiviljad C-vitamiini.

Täpsema info ja juhendid leiate siit.

Õppematerjal Põhjamaade huvilistele

Mitmes Eesti koolis on võimalik õppida Põhjamaade keeli. Kellel rootsi, soome, taani, norra või islandi keel suus, on suurepärane võimalus tutvust teha Taani Rahvusringhäälingu õppematerjaliga. See annab ülevaate nende maade geograafiast, ajaloost, kultuurist ja kommetest. Samuti on võimalik mängida interaktiivset mängu, kus tuleb kohver pakkida ja selle käigus valida, milliselt maalt pärinevad muumitrollid, kus riigis elab Pipi, kellele kuulub Statoil, kus süüakse millised hõrgutisi jne. Õppematerjal on viies keeles ja sellega saab tutvuda siin.

Tags:

Autorist